Deník z blázince (část první)

22. října 2011 v 16:38 | Isabela |  Naše tvorba
Ano, ano. Prostě nemám dost. Musím začít milion věcí a počítat s tím, že většinu z nich nikdy nedokončím. Takže tady to je :D


Začalo to nevinně. Všechno tak vždy začíná, dokonce i životy nás všech. Nebo by tak začínat měly. Nepopírám, že život je tak zvláštní, že se klidně může stát něco jako poskvrněný novorozenec nebo tak, ale není to fér. Ale jak jsem řekla, začalo to nevinně - šla jsem do dramatického kroužku. Zahrála jsem jim scénku, přečetla povídku, zazpívala, ukázala obrázky. Jediná věc, co udělali byla, že se mě zeptali na mou rodinu a dětství. Řekla jsem jim to. V klidu, dokonce snad i s úsměvem na tváři. Člověk se to naučí. Všechno je to docela dávno a ptají se na podobné věci tak často, že si zvyknete a můžete to vyprávět i se smíchem. Prý s tím počítali, že to tak je skoro vždycky. Pak přišel další krok. Únik z reality. Postupem času byly častější a delší, až přestalo mít smysl se moc vracet. K mojí smůle to ale občas bylo třeba. A zatraceně to bolelo. A pak, pak stačila jedna jediná chyba. A já už nikdy nevystuduju vysokou školu. Ne, chybou nemyslím podřezání se - ačkoliv bych už taky nikdy nevystudovala - , ale spíš to, že mě přistihli rodiče. Zatím budu tady, ale pak mě prý dají do soukromého sanatoria. Nepochybuji o tom, že na to padnou veškeré peníze na mé studium.
Vystupuji z auta a rozhlížím se. Pozemek blázince lemuje cihlová zeď, alespoň zepředu. Kolem je spousta stromů, vypadá to moc hezky, navíc tu jsou veverky. Veverky, veverky, veverušky. Vážně roztomilé. Rodiče mě vedou dovnitř a myslím, že se tvářím mnohem nadšeněji než oni. Vsadím se totiž, že tady bude všechno mnohem normálnější, než za zdmi. K potěšení nás všech nás už očekávají. Berou má zavazadla a nesou je do velkého pokoje s kopou postelí, takže bych řekla, že všichni spíme společně. Tohle je prý budova A. Je tu plno anorektiček a plno puberťáků, co začalo být závislých na chlastu a pak spáchali - nepovedenou - sebevraždu nebo prostě jen trpí sebepoškozováním. Pěkná sebranka. Osobně bych raději byla na oddělení C, alespoň bych si popovídala třeba s Napoleonem a pomohla mu vymyslet strategii, jak vyhrát bitvu u Waterloo. Ale prý tam dost lidí z Áčka končí, takže mám nějakou naději. I když záleží na tom, jak dlouho tu vydržím, než mě pošlou do toho sanatoria.
Rodiče už stačili odjet. Nedivím se jim. Je to strašná ostuda a musí být strašlivě zklamaní, že někdo, do koho vkládali dlouho své naděje, někdo, komu věřili, je tak strašlivě zradí a skončí tady. Možná ale pořád doufají, že mě tu dají dohromady, že třeba dostanu stipendium a jednou, jednou až zestárnou, tak se o ně postarám.
Je mi jasný, že i tady se můžu setkat s nepříjemnejma lidma, takže bude lepší zjistit, jak se odsud případně aspoň na chvíli dostat. K tomu člověk potřebuje někoho, kdo to tady zná a není lékař, ačkoliv ten, který se mě ujal vypadá vážně sympaticky. Přesto pochybuju, že by mi třeba ukázal díru v plotě. "Jako první tě dnes čeká něco jako docházka a skupinová terapie v jednom. Předpokládám, že dneska budeš spíš pozorovat a poslouchat - a samozřejmě si dělat obrázek o tom, jak to tady chodí. Ale nikdo ti nebude zakazovat mluvit. Jen to není tak nějak zvykem," krčí rameny doktor. "Jde o to, že nováčci se většinou dost stydí." Chápavě přikyvuji a skládám si dohromady vše, co jsem tu viděla. Krásná zahrada, dokonce vybavena něčím, co vypadalo jako prolejzačky, tělocvična, jídelna s překvapivě dobrým jídlem, dokonce i něco, co by se dalo nazvat hernou. Když si to člověk vše najednou vybaví, zní to jako kdyby bylo něco pravdy na tom, že děti, blázni a filozofové mluví pravdu. Že prý kvůli tomu se děti bijí, blázni zavírají a filozofové zůstávají nepochopení. Rozhodně bych nechtěla vidět dítě, co by filozofovalo tak dlouho, než by se z toho zbláznilo.
"Prostě a jednoduše: Tahle terapie, to mluvení… to vše je jen příprava na váš návrat a život ve společnosti."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama